Mint (erős) mesterséges intelligenciáról hobbiszinten gondolkodó, régóta tervezgetek egy kis sci-fi történet arról, hogyan is lehetne valóban gondolkodó gépet létrehozni.
Lettek volna benne tudósok, frissen született gyermek érzékszerveire kötött chip és memória, részben önmaga újraírására képes szoftver.
Egy burok, amiben létrejön a fejlődő/felnövő ember tapasztalatokon alapuló feltételrendszere. Mert úgy hiszem, hogy egy bonyolult feltételrendszer szerint működünk. Ennek alapjai nehezen vagy nem módosíthatók, de örökletesek, egy része viszont tanulással változtatható.
Ezen a történeten viszont már nagyon nem kell gondolkodnom, mert az IBM úgy tűnik sikeresen megalkotta a kognitív chipet. Ami ugyan nem fizikailag, hanem csak szimulálva, de az agy és szinaptikus kapcsolatok mintáját követve működik.
Persze ez még nem jelenti azt, hogy holnap már jönnek is szembe a terminátorok az utcán, de előrevetít néhány dolgot.
Egy emberi tudatot szimulálva vagy azt átültetve egy ilyen szerkezetbe elérhetővé válna a halhatatlanság. Vajon milyen változásokon menne át a tudat, ha emberi testben, de korlátlan ideig élne, vagy ha éppen egy teljesen más környezetbe kerülne.
http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/35251.wss