A wagon sale (vagon széru) egy japán kifejezés, ami a szoftverek csökkentett árú forgalmazására utal.
Gyakorlatilag a megbukott, illetve nagyobb számban gyártott, mint eladott játékok piaci szereplésének utolsó fázisa. (nem számítva a használt játékok kereskedelmét)
Az elnevezés abból ered, hogy a japán üzletekben ezek a címek a legtöbbször egy kerekes asztalkára kerülnek (ez maga a kiárusító kocsi, vagyis a "vagon") és futótűzként terjed a hírük az internetes fórumokon.
- kiárusító kocsi, közismertebb japán nevén: a vagon
Minél közelebb van az esemény a játék megjelenéséhez, annál pejoratívabb értelemben, minél távolabb, annál inkább felhívó jelleggel a vásárlásra.
Az is kijelenthető, hogy az igazán jó/sikeres játékok nem kerülnek fel a wagonra, mert a játékosok még az árcsökkentés előtt kipucolják a boltok készleteit, illetve folyamatosan balanszolt a kereslet kínálat.
A legutóbbi, rossz sorsa jutott játékok, a Monster Hunter Tri (Wii), a Zelda: Spirit Tracks (DS) és a Fist of the North Star: Warriors (X360 verzió).
Az MH3 tavaly augusztusban jelent meg, a Zelda pedig karácsonykor. Ezeknél a játékoknál az ár a megdöbbentő: 680 és 480 Jen! (1000 és 1400Ft)
A Fist of the North Star: Warriors viszont alig pár hetes, s míg PS3-on már 400ezer körül adtak el belőle, addig 360-on ennek tizedét. Nem is csoda, ha lement vagonba. (a normál verzió 2980 Jenre, amit így elkapkodtak, a Treasure változat viszont 3980-ra, amiből még van. Állítólag 4-6x többet tölt a játék, mint PS3-on. (A lá Bayonetta, csak most fordítva)
Ez a jelenség itthon nehezebben megfigyelhető, mint az ufók, legtöbbször amiatt, hogy az árcsökkentett játékok teljes készletét szinte minden alkalommal és azonnal felvásárolja valamelyik gaming üzlet.
A képek jobb egérgomb - megjenítéssel nagy méretben is megtekinthetők. Hachimaki blogjáról kölcsönöztem őket.